اشتراک گذاری

لنز از دوربین جدا نمی شود

اگر شما نیز جزء آن دسته از کاربرانی هستید که از دوربین های DSLR استفاده می کنید ، حتما با مشکل جدا نشدن لنز دوربین مواجه شده اید. دوربین ها ی دی سی ال آر دارای لنز جدا شونده هستند ، یعنی کاربر می تواند مناسب با سوژه مورد نظرش ، لنز را تغییر دهد.

باز و بسته کردن لنز دوربین یا اصطلاحا سوار کردن لنز روی دوربین کار سختی نیست. اما گاهی لنز گیر می کند و امکان باز و بسته کردن آن وجود ندارد. در این شرایط است که کاربر با مشکل جدا نشدن لنز دوربین مواجه می شود که اگر به درستی این کار را انجام ندهد می تواند باعث شکسته شدن این قطعه شود. پیشنهاد میشود مقاله خرید بهترین فلش دوربین عکاسی را مطالعه کنید.

جدا نشدن لنز دوربین

فهرست مطالب

رفع مشکل جدا نشدن لنز از دوربین

  • گردگیری کردن لنز

گردگیری لنز با عنوان روش هوا نیز شناخته می شود ، می تواند کمک زیادی برای جدا شدن لنز دوربین به شما برساند. با انجام فرآیند گرگیری ، تمامی منافذ و فضای اطراف لنز با اسپری هوا تمیز می شوند. گاهی انباشته شده گرده و خاک یا آلودگی در اطراف لنز جلوی باز شدن آن را می گیرد.

با استفاده از اسپری هوا ، ذرات گرد و خاک پراکنده شده و اطراف لنز به خوبی تمیز می شود. پس از دمیدن هوا به داخل این قطعه ، دوربین را روشن کنید. ” توجه کنید که در هنگام انجام این کار دوربین روشن نباشد.”

پس از اتمام این کار ، لنز را تکان داده و مطمئن شوید که به درستی حرکت می کند.

  • بررسی کردن باتری

روش دیگری که برای رفع مشکل جدا نشدن لنز دوربین می توان به آن اشاره کرد ، بررسی باتری است.

ضعیف بودن باتری می تواند منجر به بروز مشکلاتی در روند باز شدن لنز دوربین شود. همچنین اگر باتری درست در دوربین جا نگرفته باشد ، شاهد بروز مشکل جدا نشدن لنز از دوربین خواهید بود.

بنابراین در این شرایط باید دوربین را بررسی کنید. برای انجام این کار باید دوربین را درحالت shooting/recording قرار دهید و باتری را از دوربین خارج کنید. بعد از گذشت چند دقیقه مجددا باتری را داخل دوربین قرار داده و جدا شدن لنز دوربین را امتحان کنید.

تعمیرات دوربین ریکو خود را به ما بسپارید

  • فشار دادن لنز

اگر هیچ یک از روش های بالا برای باز شدن لنز دوربین مورد نظر کاربرد نداشت . فشار دادن لنز را امتحان کنید. پیش از هر چیزی بررسی کرده و مطمئن شوید که لنز کج شده است یا خیر. سپس دوربین را از پشت در یک محل نرم و بدون آلودگی قرار دهید و از کنار به لنز نگاه کنید. اگر شاهد کجی لنز بودید ، دوربین را روشن کنید و به طور ملایم لنز را از کنار به سمت مرکز بکشید.

سپس ضمن خاموش کردن دوربین آن را به گونه ای قرار دهید که لنز به سمت بالا باشد. به فاصله بین لنز و محل قرار گیری آن نگاه کنید. اگر شکاف موجود میان اطراف لنز متناسب نبود با کم فشار به سمت شکاف بالاتر ، شکاف های اطراف لنز را متعادل و تنظیم کنید.

میزان فشار را به گونه ای تنظیم کنید که موجب شکستگی لنز نشود. اگر لنز از دوربین بیرون نیامد و یا جلو آمد ولی دوباره جمع نشد ، دوربین را خاموش کنید. با یک دست دوربین را نگه داشته و با دست دیگر لنز را گرفته و به آرامی بچرخانید. تا زمانی که صدای کلیک مانندی شنیده شود این کار را ادامه دهید. به این ترتیب لنز جا می افتد و مشکل جدا نشدن لنز دوربین شما برطرف می شود.

نکته: اگر به هر دلیلی نتوانستید که لنز دوربین خود را باز کنید نباید بیش از اندازه به آن فشار وارد کرده و باید برای رفع مشکل خود از یک تکنسین حرفه ای در این زمینه کمک بگیرید.