اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on facebook
Share on email

چگونه از لامپ پروژکتور مراقبت کنیم؟

مراقبت از لامپ پروژکتور و افزایش عمر مفید آن، بدان دلیل مهم است که این قطعه یکی از گران‌ترین قطعات موجود در این دستگاه است. به عبارتی دیگر توجه به استانداردهای نگهداری از این قطعه و بکارگیری آنها، سبب افزایش عمر لامپ پروژکتور و کاهش هزینه‌های جاری مرتبط با آن می‌گردد. برای افزایش عمر لامپ پروژکتور بهتر است پس از استفاده از پروژکتور و خاموش شدن لامپ آن، از کشیدن دو شاخه دستگاه از پریز برق خودداری کنید. زیرا دستگاه برای خنک سازی خود و لامپ موجود در آن نیاز به فن های خود دارد. بدیهی است که فن های دستگاه نیز نیاز به انرژی برق دارند. بنابراین می بایست با اتمام کار، دو شاخه دستگاه در برق بماند تا انرژی مورد نیاز فن ها جهت خنک سازی دستگاه تأمین شود. در غیر اینصورت لامپ ویدئو پروژکتور به مدت طولانی داغ باقی خواهد ماند. روش‌های دیگری نیز جهت افزایش عمر مفید لامپ پروژکتور وجود دارد که در بخش‌های آتی به آنها پرداخته خواهد شد.
لامپ پروژکتور، همچون سایر قطعات این دستگاه، در صورتی که به نحوی درست، نگهداری و استفاده شود، عمر مفید طولانی تری خواهد داشت. در این بخش با پنج نمونه از راهکارهای موجود جهت افزایش عمر لامپ پروژکتور آشنا می شویم:

گردگیری فضای داخلی پروژکتور

توجه به گردگیری و سرویس های دوره ای مورد نیاز، معمولاً در مورد تمامی دستگاه ها، منجر به افزایش عمر مفید می شود. در مورد نگهداری پروژکتور و افزایش عمر لامپ پروژکتور هم بهتر است این نکته را مدنظر قرار دهید. زیرا در صورتی که میزان گرد و غبار موجود در این دستگاه افزایش یابد و گردگیری های دوره ای انجام نشود، به تدریج دمای محیط داخل پروژکتور بالا رفته و لامپ منفجر خواهد شد. فضای داخل را میتوانید با کمپرسور های باد تمیز کنید، توجه داشته باشید در ویدیو پروژکتور ۳LCD اگر اینکار با دقت انجام نشود میتواند باعث افت شدید کیفیت تصویر و کثیف شدن پنل های ۳LCD شود. به دلیل حساسیت بالای اینکار و امکان بروز اختلال در دستگاه بهتر است جهت این کار، به مرکز تعمیرات پروژکتور ریکو و یا نمایندگی های مجاز مراجعه نمایید.

استفاده از پروژکتور در حالت ECO
بهتر است پروژکتور خود را با فعال سازی حالت اقتصادی آن (ECO) استفاده نمایید. این آپشن تقریبا در تمامی پروژکتورها لحاظ شده است و فعال سازی آن سبب استفاده بهینه از دستگاه می شود. وقتی پروژکتور را در این حالت میگذارید مصرف برق کاهش پیدا کرده و نور خروجی لامپ کمتر میشود. اینکار افزایش عمر لامپ پروژکتور را در پی خواهد داشت.

نصب پروژکتور در مکان مناسب

برای افزایش عمر لامپ پروژکتور باید این دستگاه را در مکانی درست و مناسب نصب کرد. یکی از نکات مهم در مورد نصب پروژکتور، وجود فضای کافی برای تهویه هوا در اطراف آن است. اگر ویدیو پروژکتور را در گوشه سقف یا فضایی محدود وصل کنید اطراف آن به سرعت داغ شده و عمر لامپ کاهش می یابد.

روشن و خاموش کردن پروژکتور

وقتی ویدیو پروژکتور را روشن می کنید بین ۲۰ ثانیه تا ۲ دقیقه طول میکشد تا تصویر به میزان مطلوب خود برسد. این زمان ابتدایی تاثیر زیادی در استهلاک لامپ دارد. از این رو خاموش و روشن کردن بیش از حد پروژکتور باعث میشود لامپ دائما در حال تغییر ولتاژ باشد که در طولانی مدت عمر آن را کوتاه میکند. بنابراین جهت افزایش عمر لامپ پروژکتور توصیه می شود که پروژکتور را با سرعت روشن و خاموش نکنید.

تمیز کردن فیلتر پروژکتور

از دیگر نکاتی که در افزایش عمر لامپ پروژکتور –البته به صورت غیرمستقیم- مؤثر است، گردگیری و تمیز کردن فن است. در جلوی فن پروژکتورها، معمولاً فیلتری قرار دارد که از ورود گردوخاک و آلودگی به درون این دستگاه جلوگیری می کند. زمانی که فن هوای خنک بیرون را به داخل میکشد فیلتر ها جلوی وارد شدن گرد و خاک را میگیرد. لازم است هر از چندگاهی ( هر ۱۰۰۰ ساعت استفاده ) فیلتر ها را باز کرده و با فشار هوا یا زدن ضربه به آن، تمیزش کنید.

تعمیرات پروژکتور ریکو

تعمیرات پروژکتور ریکو در این مرکز به دلیل بهره مندی از پیشرفته ترین تجهیزات تعمیر محدود به نوع خاصی از این دستگاه نیست و شامل تمامی پروژکتورهای جیبی، چندرسانه ای، خانگی و پروژکتورهای بزرگ (مورد استفاده در سمینارها و همایش ها) می گردد. حضور کارشناسان متخصص و بهره مندی از پیشرفته ترین تجهیزات عیب یابی و تعمیر سبب گشته است تا در این مرکز پروژکتورهای معیوب ریکو با جدیدترین و موثرترین متدها، تعمیر گشته و امکان بازگشت عیوب رفع شده به صفر برسد. مرکز تعمیرات پروژکتور ریکو در تلاش است تا با همکاری نیروهای متخصص و مجرب، روز به ‌روز خود را به استانداردهای جهانی این حوزه نزدیک‌ تر سازد و بالاترین سطح کیفی خدمات را در زمینه سرویس ‌های تعمیرات پروژکتور ریکو به هموطنان گرامی ارائه نماید. در این مرکز علاوه بر ارائه تخصصی‌ترین سرویس‌های تعمیر، مشاوره‌های بایسته در خصوص نگهداری از این دستگاه (نظیر افزایش عمر لامپ پروژکتور) نیز ارائه می‌گردد.

نمایندگی ریکو

نمایندگی ریکو با تجهیز فضایِ سازمان به پیشرفته‌ترین ابزارآلات تعمیر و فراخوانی زبده‌ترین همکارانِ حوزه ترمیم و سرویس، موفق به ارائه بالاترین سطح کیفی خدمات در این زمینه گشته است. این امر با توجه به کاربری بالای دستگاه‌های ریکو و لزوم ارائه خدمات توسط یک مرکز معتبر و مجاز صورت پذیرفته است. کارشناسان حاضر در نمایندگی ریکو به دلیل حضور در دوره‌های تخصصی و دارا بودن مدارک بین‌المللی، قادر به رفع تمامی عیوب و اختلالات ایجاد شده در محصولات ریکو می‌باشند. تمامی سرویس‌های ارائه شده در این مرکز مبتنی بر اصول و استانداردهایی است که از سوی شرکت‌ ریکو مطرح شده‌اند.

نمایندگی تعمیرات ریکو

مرکز تعمیرات ریکو با تیمی از مجرب ‌ترین و متعهدترین کارشناسان، قادر به تعمیر و بازیابی تمامی قطعات سخت ‌افزاری و رفع کلیه اشکالات نرم افزاری محصولات ریکو می‌ باشد. به شما این اطمینان داده می شود که در این مرکز تمامی قطعات معیوب با قطعات اورجینال جایگزین شود و حتی الامکان از تعویض قطعات اورجینال دستگاه خودداری گردد تا دستگاه با همان کیفیت و ساختار اولیه به کار خویش ادامه دهد. به خاطر داشته باشید که در صورت بروز هرگونه نقص در هرکدام از انواع محصولات ریکو، این محصولات را تنها به مرکز تعمیرات ریکو بسپارید و از مراجعه به مجموعه های غیرمجاز موجود در سطح شهر خودداری ورزید؛ با چنین انتخاب هوشمندانه ‌ای، یعنی دریافت تعمیرات و سرویس های مورد نیاز از نمایندگی ریکو، شما از صداقت در اعلام عیوب دستگاه، دریافت تخصصی ترین خدمات و نیز دستمزد منصفانه کادر فنی آسوده‌خاطر خواهید بود. واحدهای ارائه دهنده خدمات در نمایندگی تعمیرات ریکو در بخش زیر معرفی شده است.

شما کاربران گرامی با مراجعه به سایر صفحات وب سایت می توانید اخبار، مقالات، محصولات و سوالات متداول را پیگیری و دنبال نمایید.

اطلاعات بیشتر
اطلاعات بیشتر
اطلاعات بیشتر
اطلاعات بیشتر