اشتراک گذاری

علت سایه انداختن پرینتر

سایه انداختن پرینتر یکی از مواردی است که بسیاری از کاربران از آن شکایت می کنند. سایه انداختن پرینتر یکی از موارد آزاردهنده در هنگام کار با پرینتر است که موجب کم شدن کیفیت چاپ خروجی شده و کاربر را مجبور به دوباره کاری می کند. یکی دیگر از مشکلاتی که سایه انداختن در پرینتر ایجاد می کند هدر رفتن وقت و هزینه کاربر است. از همین رو سایه انداختن چاپگرها یکی از مواردی است که باید در اولین فرصت برطرف شود تا از اتلاف هزینه های بیشتر جلوگیری کند. این سایه انداختن می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد که در این مقاله به بررسی آنها پرداخته ایم. در این مرکز تعمیر پرینتر با استفاده از جدیدترین متدهای روز دنیا انجام می شود و تمامی خدمات ارائه شده نیز گارانتی هستند.

علت سایه انداختن پرینتر

سایه انداختن پرینتر چه معنی دارد؟

سایه انداختن پرینتر حالت های مختلفی دارد که به همگی آنها سایه انداختن می گویند هرچند که ممکن است ایراد مشاهده شده روی برگه چاپی لزوما به شکل سایه نباشد. به طور کلی مشاهده هریک از موارد زیر بر روی سند چاپ شده خروجی به عنوان سایه انداختن در پرینتر شناخته می شود:

  • گاهی اوقات ممکن است خطوط موازی مشکی رنگ روی صفحه چاپی ظاهر شود.
  • در برخی موارد سایه انداختن در پرینتر به معنی چاپ نشدن یک قسمت از صفحه است. چنانچه پرینت تکرار شده باشد این چاپ نشدن ممکن است در تکرارهای مختلف قسمت های متفاوت یا مشابه کاغذ مشاهده شود.
  • چاپ شدن لکه های رنگی روی صفحه

همانطور که متوجه شدید در تمامی موارد گفته می شود که پرینتر سایه انداخته است. در ادامه این مقاله به بررسی علل اصلی سایه انداختن می پردازیم.

این آموزش برای شما مفید خواهد بود: آموزش نرم افزار پرینتر ریکو

دلایل اصلی سایه انداختن در پرینتر چیست؟

ممکن است سایه انداختن پرینتر محو و کم باشد که در این صورت این احتمال وجود دارد که برای کاربر مشکلی به وجود نیاورد. اما چنانچه سایه انداختن چاپگر زیاد باشد یا روی سند چاپی اختلال ایجاد کند زمان و هزینه زیادی از کاربر تلف می کند و باید به فکر چاره برای رفع آن بود. یکی از اصلی ترین مواردی که می تواند منجر به سایه انداختن چاپگر شود ایرادات مربوط به کارتریجیا تونر و جوهر است. البته باید توجه داشته باشید که گاهی اوقات ممکن است سایه انداختن به دلیل وجود اختلال در برق، کیت تصویر یا درام دستگاه باشد. در ادامه روش های متفاوتی که برای رفع این مشکل می توانید به کار برید را به طور کامل توضیح داده ایم.

تمیز کردن پرینتر برای رفع سایه انداختن چاپگر

تمیز کردن پرینتر یکی از اولین اقداماتی است که در جهت رفع مشکل سایه انداختن پرینتر باید انجام شود. بدین منظور کافی است طبق روش زیر عمل کنید:

  • ابتدا درب پرینتر را باز کنید تا بتوانید به قطعات داخلی آن دسترسی داشته باشید.
  • در مرحله بعدی باید برگه هایی که درون دستگاه قرار دارند را خارج کنید.
  • حال یک دستمال تمیز که پرز نداشته باشد انتخاب کرده و با استفاده از آن بخش های داخلی دستگاه را تمیز کنید.
  • برای تمیز کردن فوم رول کارتریج می توانید دستمال را کمی به الکل آغشته کرده و سپس با استفاده از دستمال فوم رول را تمیز کنید.

تمیز کردن غلتک و کمربند انتقال

گاهی اوقات ممکن است سایه انداختن پرینتر به دلیل وجود آلودگی یا کثیف بودن غلتک باشد به همین دلیل تمیز کردن این قطعه نیز می تواند در از بین بردن مشکل سایه انداختن چاپگر مفید باشد. البته توجه داشته باشید که تمیز کردن غلتک ممکن است باعث شود دست های شما به جوهر کارتریج آغشته شده و رنگی شود. به همین علت در اغلب موارد توصیه می شود که این کار را به تکنسین های تعمیر پرینتر بسپارید. چنانچه قصد دارید غلتک را خودتان شخصا تمیز کنید بهتر است یک لباس قدیمی و دستکش بپوشید. در ادامه دستمال تمیز بدون پرز را کمی به الکل ایزوپروپیل آغشته کرده و تمامی غلتک ها را با استفاده از این دستمال تمیز کنید. دقت داشته باشید که هرگونه اثری بر روی غلتک می تواند تاثیر منفی روی کیفیت چاپ داشته باشد، بنابراین سعی کنید که هیچگونه اثر انگشت یا موارد دیگری بر روی غلتک باقی نماند. برخی از مدل های پرینتر دارای کمربند انتقال نیز هستند. در این مدل ها علاوه بر تمیز کردن غلتک، باید این کمربند نیز تمیز شود.

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید: علت کمرنگ شدن پرینت بعد از شارژ کارتریج

تمیز کردن درام برای رفع سایه انداختن در پرینتر

ایراد در درام یا کثیف بودن آن نیز می تواند موجب سایه انداختن چاپگر شود. از همین رو برای رفع این مشکل باید این قسمت ها را نیز تمیز کرد. اگر در تمیز کردن درام مهارت ندارید توصیه می کنیم که این کار را به افراد متخصص بسپارید. انجام این کار توسط تکنسین های ماهر یک مزیت دیگر نیز دارد و آن این است که این افراد در صورتی که درام دستگاه شما مشکلی داشته باشد این افراد آن را تشخیص داده و به تعمیر یا تعویض آن می پردازند.

تعویض کارتریج

اگر پس از انجام اقدامات بالا مشکل سایه انداختن پرینتر کماکان پابرجا بود باید به سراغ آخرین راهکار یعنی تعویض کارتریج بروید. همانطور که اشاره کردیم بی کیفیت بودن کارتریج می تواند موجب سایه انداختن در پرینتر شود و تعویض کارتریج می تواند این مشکل را برطرف کند. البته برخی کارشناسان معتقد هستند که برای رفع مشکل سایه انداختن چاپگر لازم است که یونیت فیوزینگ نیز تعویض شود. برای تعویض یوتین فیوزینگ حتما از افراد ماهر کممک بگیرید تا از وارد شدن آسیب های جانبی در حین فرآیند تعویض پیشگیری شود.

5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید