اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on facebook
Share on email

تمیز کردن هد پرینتر جوهر افشان

سرویس های دوره ای برای سلامت هر پرینتری حائز اهمیت هستند. جوهرهای اضافی و گرد و غباری که بر روی اجزای مختلف پرینتر انباشته می شوند، کارایی پرینتر را مختل می سازند. فرقی ندارد که نوع، مدل و یا برند سازنده ی پرینتر مورد استفاده ی شما چیست، سرویس های دوره ای منظم را نباید فراموش کنید. البته نحوه ی تمیزکاری هر قطعه باید متناسب با ساختار آن باشد تا هیچ گونه اختلالی در روند کاری آن بخش از پرینتر رخ ندهد. در این مقاله قصد داریم نحوه ی صحیح تمیز کردن هد پرینتر جوهر افشان را آموزش دهیم.

هد در پرینتر جوهر افشان ریکو مانند یک سینی کوچک است که کارتریج های سیستم را دربرمی گیرد. بنابراین همواره ممکن است پس از مدتی استفاده از پرینتر، جوهرهای اضافی درزهای هد را مسدود کنند. با ما باشید تا به شما بگوییم با این درزهای مسدود شده چه کار باید کرد.

تمیز کردن هد پرینتر جوهر افشان

از کجا بفهمیم زمان تمیز کردن هد پرینتر جوهر افشان فرا رسیده است؟

همان طور که اشاره شد، هد پرینتر جوهر افشان ریکو شیارها و درزهای بسیاری دارد. به طور کلی جوهر پرینتر در پرینترهای جوهر افشان ممکن است مقدار ریزش نسبتا سنگینی داشته باشند. در نتیجه شما باید در کار با این نوع پرینترها وسواس بیشتری نشان دهید. البته فرا رسیدن زمان تمیز کردن هد پرینتر جوهر افشان نیز به راحتی قابل تشخیص است. کافی است کمی دقت کنید و کیفیت برگه های به چاپ رسیده را بسنجید. در صورتی که کلمه های چاپ شده ناقص چاپ شده اند یا شاهد خطوط سفید رنگی در طول برگه های به چاپ رسیده می باشید، هد پرینتر باید هر چه سریع تر تمیز شود.

نحوه ی تمیز کردن هد پرینتر جوهر افشان

دو روش کلی برای تمیز کردن هد پرینتر جوهر افشان وجود دارد. البته اگر احساس می کنید که تمیزکاری هد پرینتر از عهده ی شما خارج است، می توانید با ما در نمایندگی رسمی ریکو تماس حاصل فرمایید و درخواست خود را مبنی بر دریافت سرویس در محل پرینتر ریکو ثبت نمایید.

تمیز کردن هد پرینتر در محیط ویندوز

شاید برایتان عجیب به نظر برسد که بتوانید با چند کلیک ساده در محیط ویندوز، پروسه ی تمیز کردن هد پرینتر جوهر افشان را به اتمام برسانید. اما در برخی از پرینت ها قابلیتی تعبیه شده است که به کمک ویندوز فرآیند تمیز کردن هد اعمال می شود.

برای این منظور کافی است در رایانه ی متصل به پرینتر از سوی منوی استارت یا کنترل پنل به بخش Devices and Printers بروید. نام پرینتر مورد استفاده را با کلیک راست بر روی Devices and Printers به دست آورید. سپس گزینه ی Properties را انتخاب کنید. بر روی نوار Maintenance کلیک کنید تا به قسمت Tools وارد شوید. در این مرحله گزینه هایی نظیر ink Cartridges، Clean یا Clean Heads قابل رویت هستند. از آن ها استفاده کنید و اجازه دهید فرآیند پاکسازی هد به اتمام برسد.

تمیز کردن هد پرینتر جوهر افشان به صورت دستی

گاهی حتی با وجود استفاده از قابلیت تمیز کردن هد پرینتر جوهر افشان توسط ویندوز، لازم است به صورت دستی درزهای اصلی هد را تمیز کنید تا کیفیت پرینتر حفظ شود. این کار مراحل چندان سختی ندارد. ابتدا باید پرینتر را خاموش کنید. سپس باید درپوش اصلی قسمت کارتریج ها را باز نمایید و تمام کارتریج های داخل سیستم را به طور کامل از محفظه ی هد جدا سازید. برای انجام اینکار باید دقت بسیاری داشته باشید تا کارتریج بدون هیچ آسیبی از داخل هد جدا شوند.

پس از این کار هد قابل مشاهده خواهد بود. آن را از پرینتر جدا کنید. به نسبت مساوی کمی آب و الکل را در ظرفی مخلوط نمایید و هد را در ظرف مربوطه فرو کنید. 2 دقیقه به هد درون ظرف استراحت دهید تا ذرات جوهر خشک شده بر روی شیارهای آن از بین بروند. در آخر نیز هد را از محلول خارج کرده و روی دستمال حوله‌ای قرار دهید تا کاملا خشک شود و سپس به دقت آن را وارد جایگاه اصلی خود نمایید.

تعمیرات پرینتر ریکو

ارائه ی گارانتی و ضمانت نامه های معتبر کتبی از ویژگی های بارز سیستم کاری نمایندگی تعمیر پرینتر ریکو است. این مرکز با در اختیار داشتن آرشیوی کامل از قطعات داخلی و جانبی انواع پرینترها، همواره آماده ی خدمت رسانیست. در کارگاه های مجهز واحد تعمیرات نمایندگی مجاز پرینتر ریکو، پس از عیب یابی دقیق دستگاه معیوب، مراحل تعمیر طبق پارامترهای استاندارد انجام می شوند. چنین شرایطی تجربه ی استفاده از دستگاهی بی نقص را برای کاربران گرامی تضمین می نماید.