اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on facebook
Share on email

نحوه محاسبه تعداد شاتر در دوربین های عکاسی

محاسبه تعداد شاتر دوربین عکاسی برای یک عکاس حرفه ای بسیار مهم است زیرا روی کیفیت عکس ها بسیار تاثیرگذار است. به تعداد دفعاتی که پرده شاتر دوربین عکاسی باز و بسته می‌ شود، تعداد شات دوربین می گویند. هر بار که یک عکس گرفته می شود، این پرده یک بار باز و بسته می شود و توسط دوربین ثبت می گردد. تشخیص تعداد شات دوربین به عکاس کمک می کند تا بتواند میزان عمر شاتر دوربین خود را محاسبه کند.

یکی از خبرهای داغ دنیای دیجیتال بازگشت ریکو با دوربین پنتاکس K-3 III به بازار است. که از قابلیت هایی همچون فوکوس خودکار سریع و لرزش ‌گیر پیشرفته بهره می برد. برای آگاهی از نحوه محاسبه تعداد شاتر انواع دوربین تا انتهای این مقاله همرا ما باشید.

 

 شاتر در دوربین عکاسی چه تاثیری دارد؟

محاسبه تعداد شاتر دوربین عکاسی هم در دوربین های دیجیتال و هم در آنالوگ لازم و قابل انجام است. مکانیزم آن به این صورت است که برای شروع کار به فرمان عکاس نیاز دارد. در صورت فشردن دکمه  و گاهی تنظیم به صورت زمان دار  توسط عکاس این فرمان ارسال می شود.

سرعت شات زدن برای عکاس بسیار حائز اهمیت است چرا که هر چه سرعت شات بیشتر باشد، سوژه در حال حرکت ثابت به نظر می رسد و با کاهش سرعت شات، عکس ثبت شده واضح نیست و کشیده تر ثبت می شود. با هر بار شات زدن در دوربین عکاسی، ممکن است شاتر به سرعت بسته شده و یا چند روز باز بماند. این مورد ممکن است توسط خود عکاس و به صورت دستی تنظیم شود و یا جز تنظیمات اولیه دوربین باشد.

استهلاک شاتر دوربین عکاسی

محاسبه تعداد شاتر دوربین عکاسی نشان دهنده میزان استهلاک آن است. در حقیقت با هر بار باز و بسته شدن شاتر، استهلاک آن بیشتر شده و طول عمر آن کمتر می شود و کیفیت عکس ها  نیز کاهش می یابد. در این موقیت اگر می خواهید عکس هایی با کیفیت بالاتر را ثبت کنید بهتر است شاتر دوربین خود را تعویض کنید.

کسانی که حرفه اصلی آنها عکاسی می باشد  و در صورت کار کردن مداوم با دوربینشان باعث میشود با بازو بسته شدن مداوم شاتر تیغه های آن روی هم بلغزند و جمع شوند. نتیجه تکرار این اصطکاک همیشگی می تواند در بلند مدت شاتر را در معرض خرابی و استهلاک قرار دهد. بنابراین تشخیص تعداد شات دوربین توسط عکاس می تواند به او کمک کند تا از عمر مفید شاتر دوربین خود مطلع شود.

یکی از راه های تشخیص و محاسبه عمر مفید شاتر دوربین  بررسی کیفیت عکس های ثبت شده توسط دوربین و مقایسه آن ها با عکس های قبل می باشد. شرکت های تولید کننده در دفترچه راهنمای دوربین عمر مفید شاتر را اعلام می کنند اما در نظر داشته باشید این عدد میانگین تقریبی است و نباید یک عیار ثابت به شمار نمی رود.

روش محاسبه تعداد شاتر در دوربین های عکاسی

برای محاسبه تعداد شاتر دوربین عکاسی باید عکس های موجود را با عکس های حذف شده یا خراب دوربین عکاسی جمع کرد تا تعداد شات های آن مشخص گردد. تشخیص تعداد شات دوربین برای افرادی که می خواهند دوربین عکاسی کارکرده بخرند ، بسیار ضروری است.

این امر باعث می شود تا خریدار از میزان کارکرد دوربین مطلع شود و در نتیجه کیفیت و قیمت دوربین عکاسی را تعیین می کند. هرچه پایان عمر مفید شاتر نزدیک باشد، قیمت دوربین ارزان تر است تا خریدار بتواند به زودی شاتر را تعویض کند.

برای محاسبه تعداد شات های خورده شده دوربین روش های زیادی وجود دارد. برخی از آن ها بر اساس خواندن اطلاعات از روی بایوس و بدنه دوربین و برخی دیگر با توجه به خواندن اطلاعات از روی EXIF عکس ها مشخص می شود.

محاسبه تعداد شاتر دوربین کانن

برای تشخیص تعداد شات دوربین کانن می توانید یک عکس جدید با دوربین بگیرید و اقدام به بارگذاری آن در سایت Camera shutter count.com نمایید. این سایت ادعا می کند که قادر است از طریق این روش تعداد شات های دوربین را اعلام کند. اما در واقع این روش عمل نمی کند.

می توانید از نرم افزار EOS Info استفاده کنید. ابتدا این نرم افزار را دانلود و نصب کنید و سپس دوربین را به وسیله کابل    USB به کامپیوتر متصل کنید. پس از آن نرم افزار را اجرا کنید. اطلاعات دوربین برای شما نمایش داده می شود. شما میتوانید تعداد شاتر دوربین خود را از میان این اطلاعات مشاهده نمایید.

ابته روش دیگری نیز برای این کار وجود دارد که در اغلب دوربین ها مورد استفاده قرار می گیرد. مراجعه به سایت یا دانلود نرم افزار Free Shutter Count می تواند به شما کمک کند تا بدانید دوربین عکاسی شما چه تعداد شات خورده است.

محاسبه تعداد شاتر دوربین های نیکون و پنتاکس

برای محاسبه تعداد شاتر دوربین عکاسی نیکون و پنتاکس می توانید از داده های EXIF هر عکس کمک بگیریدبرای اینکار  لازم است ابتدا یک عکس بگیرید و آن را در سایت My shutter count.com بارگذاری کنید. این سایت به شما اعلام می کند که این عکس چندمین عکسی است که توسط این دوربین ثبت می شود. 

همچنین در صورت مواجه شدن با مشکل با متخصصین ما در نمایندگی تعمیر دوربین ریکو در ارتباط باشید.متخصصین ما با پاسخگویی 24 ساعته شما را راهنمایی خواهند کرد.

محاسبه تعداد شاتر دوربین های الیمپوس

برای محاسبه تعداد شاتر دوربین عکاسی الیمپوس می توانید از طریق منوی دوربین این کار را به راحتی انجام دهید. به همین منظور لازم است مراحل زیر را طی کنید:

  • ابتدا دوربین عکاسی خود را روشن کنید.
  • سپس اقدام به باز کردن درب اسلات کارت حافظه نمایید.
  • در این مرحله دکمه Play و Ok را به صورت همزمان فشار داده و نگه دارید.
  • پس از آن به ترتیب این دکمه ها را بزنید: بالا، پایین، چپ، راست.
  • دکمه شاتر را بزنید.
  • سپس دوباره دکمه جهت بالا را بزنید.
  • در این مرحله می توانید به راحتی تشخیص تعداد شات دوربین را انجام دهید.

محاسبه تعداد شاتر دوربین های سونی

کاربران دوربین سونی می توانند از طریق وب سایت رایگان Sony Alpha Shutter Count نسبت به محاسبه تعداد شاتر دوربین عکاسی خود اقدام نمایند. به همین منظور باید یک عکس جدید با دوربین خود بگیرند و مستقیما آن را در این سایت بارگذاری کنند. به این ترتیب به راحتی می توانند تعداد شات های دوربین عکاسی خود را مشاهده نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید