تعمیر برد پاور پرینتر بر اساس علائم خرابی این قطعه

تعمیرات پرینتر

برد پاور یک قطعه بسیار مهم در پرینتر است که نقش آن تامین برق و انرژی مورد نیاز سایر قطعات است. به این ترتیب که با تامین برق قطعات الکترونیکی پرینتر، عملکرد نرمال آن ها را حفظ می کند. به این ترتیب در صورت خرابی این قطعه، تعمیر برد پاور پرینتر یک اولویت غیر قابل انکار خواهد بود.

یکی از قطعات بسیار مهم و ضروری در انواع پرینتر ها، قطعه ای کوچک و بسیار مهم به نام برد پاور است. عملکرد های مختلف هر پرینتر و به نوعی کارکرد کلی آن، به سالم بودن این قطعه باز می گردد. برد پاور در هر پرینتری موظف است تا انرژی و برق مورد نیاز کارکرد دستگاه را فراهم کند. این بدان معناست که خراب شدن برد پاور یا از کار افتادن آن می تواند خاموشی پرینتر و عدم کارکردن آن را به دنبال داشته باشد.

به این ترتیب می توان فهمید که تا چه میزان درست کار کردن این قطعه حائز اهمیت است. در صورت خرابی آن، تعمیر برد پاور پرینتر یک اولویت بسیار مهم است که باید در اسرع وقت آن را انجام داد. در مرکز سخت افزار ایران، خدماتی تخصصی در خصوص عیب یابی و تعمیرات برد پاور پرینتر ارائه خواهد شد. در ادامه بیشتر به بررسی علائم خرابی این قطعه و راهکار های تعمیرات آن می پردازیم.

تعمیر برد پاور پرینتر

نقش برد پاور در پرینتر ها چیست؟

پیش از بررسی خرابی این قطعه و تعمیر برد پاور پرینتر بهتر است دقیق تر نقش آن را در انواع دستگاه های پرینت مورد بررسی قرار دهیم. این قطعه برق کلی پرینتر را تامین می کند. عملکرد آن به این صورت است که با ارتباط داشتن با منبع برق، برق وارد شده در دستگاه را دریافت کرده و در خود ذخیره می کند و در زمان استفاده از پرینتر، این برق ورودی را بین بخش های مختلف پرینتر که هر یک به نوعی برای عملکرد خود به برق نیاز دارند، پخش خواهد کرد.


نشانه های خرابی برد پاور پرینتر ریکو چیست؟

برای تعمیر برد پاور پرینتر، در درجه اول باید دید چه نشانه ها و علائمی حاکی از خرابی این قطعه است. برای بررسی این موضوع باید گفت که در کل، نشانه های به خصوصی را نمی توان برای خرابی برد پاور بر شمرد. دلیل آن هم این است که معمولا در صورت خراب شدن این قطعه، دستگاه از کار می افتد. از کار افتادن دستگاه و خاموش شدن ناگهانی آن را می توان از نشانه های خرابی و از کار افتادن برد پاور در نظر گرفت که به دنبال آن به انجام تعمیرات برد پاور پرینتر نیاز است.

چه عواملی موجب خرابی و بروز مشکل در برد پاور پرینتر می شود؟

عوامل مخرب برد پاور در هر پرینتری بیشتر مربوط به ماهیت عملکرد این قطعه می شود. در واقع از آن جایی که برد پاور مسئول تامین انرژی و برق مورد نیاز پرینتر است، نوسانات جریان برق می تواند مهم ترین عامل خرابی و بروز مشکل در این قطعه باشد. یکی از مهم ترین موارد، ورود ولتاژ بالا و بیش تر از توان برد پاور به پرینتر است.

این مورد می تواند موجب خرابی و آسیب به برد شده و مشکلات بعدی را به وجود آورد. مورد مهم دیگر، استفاده کردن زیاد از حد از پرینتر است. زمانی که بیشتر از توان هر دستگاهی از جمله پرینتر از آن استفاده شود، این امر می تواند روی منبع تامین کننده انرژی آن تاثیر بگذارد و موجب خرابی آن شود. استفاده از منبع برق نا ایمن و بروز نوسانات برقی دلیل دیگر آسیب به برد پاور است. در صورت بروز هر یک از این مشکلات و خرابی برد پاور، باید در سریع ترین زمان ممکن برای تعمیر برد پاور پرینتر اقدامات لازم را انجام داد.

فرایند تعمیر برد پاور پرینتر به چه صورت است؟

در درجه اول به منظور انجام تعمیرات برد پاور پرینتر، باید از خرابی و از کار افتادن این قطعه اطمینان یافت، چرا که گاهی ممکن است مشکل در دیگر بخش ها باشد. برای مثال خرابی و نیاز به تعمیر فیوزینگ پرینتر یا مین برد پرینتر از دیگر گزینه های رایج تعمیراتی این دستگاه ها محسوب می شود. در ادامه و بعد از عیب یابی دقیق مشکل در پرینتر مورد نظر توسط تعمیرکاران حرفه ای و مجرب، می توان با توجه به نوع و میزان آسیب وارد شده به این دستگاه، تعمیر برد پاور پرینتر را انجام داد.

در نتیجه در پاسخ به این سوال که آیا تعمیر برد پاور امکان پذیر است یا خیر باید گفت که به صورت کلی پاسخ مثبت است. اما با این حال شدت آسیب وارد شده به این قطعه، تعمیر پذیر بودن یا نبودن آن را تعیین می کند. البته در این میان تجربه تعمیرکاران، تشخیص درست، اقدام به موقع برای تعمیرات برد پاور پرینتر و استفاده از ابزار های اصلی و اورجینال از اهمیت زیادی برخوردار است. در نهایت اگر تعمیر بی فایده باشد، تعمیرکار دستگاه تعویض برد پاور پرینتر را برای رفع مشکل دستگاه پیشنهاد خواهد داد.


چرا تعمیر برد پاور پرینتر اهمیت زیادی دارد؟

این قطعه تامین کننده برق و انرژی کلی دستگاه است. خرابی و از کار افتادن آن به معنی خاموش شدن و بلا استفاده شدن پرینتر است. در نتیجه می توان گفت که عملکرد این قطعه کاملا مرتبط با عملکرد دیگر قطعات و سخت افزار های دستگاه است و آن ها برای کار خود به یک برد پاور کاملا سالم و بی عیب نیاز دارند.

از طرفی نیز خرابی و بروز مشکل در این قطعه می تواند موجب آسیب رسیدن به دیگر قطعات بسیار مهم یک پرینتر شود که به نوعی عملکردشان با برد پاور گره خورده است. به این ترتیب و با توجه به اهمیت بالایی که نقش برد پاور در عملکرد یک پرینتر دارد، می توان نتیجه گرفت که چرا تعمیرات برد پاور پرینتر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

چگونه می توان از خرابی برد پاور جلوگیری کرد؟

قطعا پیشگیری از خرابی این قطعه نسبت به تعمیر برد پاور پرینتر بسیار مقرون به صرفه تر خواهد بود. به این ترتیب و با توجه به حساسیت این قطعه می توان با دنبال کردن برخی نکات ساده، از خرابی این قطعه و نیاز به تعمیر آن جلوگیری کرد. برای مثال بهتر است موارد زیر را دنبال کرد:

  • از منابع برقی ایمن استفاده کنید و مطمئن شوید ولتاژ ورودی فراتر از توان برد پاور نباشد.
  • از محافظ های برق برای پرینتر خود استفاده کنید تا مانع از بروز نوسانات برقی در صورت قطع و وصل شدن برق شوید.
  • سرویس های دوره ای و منظم پرینتر را فراموش نکنید تا مانع از ورود و تجمع گرد و غبار و آلاینده ها درون دستگاه شوید.
  • در صورت خرابی هر یک از قطعه های پرینتر یا بروز هر گونه اختلالی در آن، سریعا برای عیب یابی و تعمیرات مورد نیاز اقدام کنید.
  • از کار کشیدن بیش از حد و طولانی مدت از پرینتر خودداری کرده و در زمان استفاده حتما به آن استراحت داده تا خنک شود.
  • در نهایت نیز در صورت نیاز به تعویض برد پاور، حتما از نمونه متناسب با دستگاه و مدل اورجینال آن استفاده کنید تا از خرابی مجدد این قطعه و نیاز به تعمیرات برد پاور پرینتر جلوگیری نمایید.

مطالب مرتبط

فهرست