اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on facebook
Share on email

علت دو بار پرینت گرفتن پرینتر چیست؟

اگر از کاربران همیشگی پرینترها باشید، احتمالا تاکنون به مشکلات جزیی اما دردسرساز آن ها گرفتار شده اید. بسیاری از اختلالات پرینترها ناشی از خرابی قطعات درونی دستگاه نیست. یک تداخل کوچک کارایی پرینتر را مختل کرده و پروسه ی چاپ اسناد را با مشکل رو به رو می کند. فرقی ندارد که برند سازنده ی پرینتر شما چیست. اختلالاتی چون شناسایی نشدن کارتریج جدید، سفید پرینت گرفتن و گیر کردن برگه ی کاغذ در پرینتر مشکلاتی هستند که ممکن است گریبانگیر هر پرینتری باشند. البته گاهی این ایرادات ذکر شده بر اثر راهکارهای ساده برطرف نمی شوند و نیازمند تعمیرات تخصصی هستند.

مشکل دو بار پرینت گرفتن پرینتر ریکو و یا سایر برندهای موجود در بازار نیز اصولا با چند راهکار ساده قابل حل است. اما اگر پس از انجام راهبردهای مقاله ی پیشرو همچنان با تکرار پرینت در پرینتر مواجه هستید، دستگاه را خاموش کنید و با نمایندگی رسمی ریکو تماس حاصل فرمایید.

دو بار پرینت گرفتن پرینتر

دو بار پرینت گرفتن پرینتر چه دلیلی دارد؟

همان طور که اشاره شد، دو بار پرینت گرفتن پرینتر معمولا ریشه در خرابی خاصی ندارد با یک تنظیم و دستکاری جزیی برطرف می شود. اما اگر بخواهیم دلیل اصلی پیدایش این مشکل را شرح دهیم، باید بگوییم که کاربر با بی احتیاطی خود باعث و بانی تکرار پرینت در پرینتر است. در اکثر مواقع بی توجهی به میزان ظرفیت پرینتر موجب پر شدن حافظه ی پرینتر و در نتیجه چاپ تکراری می گردد.

هر پرینتر سرعت محدود و تعیین شده ای در چاپ اسناد دارد. اگر به این سرعت دقت نکنید و پشت سرهم دستورات چاپ را به دستگاه ارسال نمایید، دیر یا زود حافظه ی دستگاه پر می شود. حافظه ی پر شده از قدرت تشخیص پرینتر نوبت دهی به دستورات چاپ کاسته و احتمال وقوع تکرار را افزایش می دهد. تنظیمات نادرست درایور پرینتر نیز عامل دیگری برای حضور این تکرار چاپ در پرینتر می باشد.

چگونه مشکل دوبار پرینت گرفتن پرینتر را حل کنیم؟

حافظه ی پرینتر را به صورت دستی پاک کنید.

کاربردی ترین راهکار رفع مشکل دو بار پرینت گرفتن پرینتر، پاک کردن حافظه ی پرینتر است. برای این کار کافی است به پنل پرینتر مراجعه کنید و با استفاده از دکمه های اطراف صفحه نمایش، حافظه ی کش دستگاه را پاک کنید. در هر پرینتر دکمه های مرتبط با پاکسازی حافظه متفاوت است. اگر صفحه نمایش پرینتر لمسی باشد، ممکن است با دکمه های فیزیکی رو به رو نباشید. پیشنهاد می کنیم پس از پاک کردن حافظه، پرینتر را یک بار خاموش و روشن کنید تا کارایی حافظه بازگردانی شود.

حافظه ی پرینتر را با استفاده از ویندوز پاک کنید.

برای پاک کردن حافظه ی کش پرینتر و رویارویی با مشکل دو بار پرینت گرفتن پرینتر از ویندوز هم می توانید کمک بگیرید. در ویندوز 10 در Control Panel، عبارت Devices and printers را انتخاب کنید و بر روی نام پرینتر مورد نظر کلیک راست نمایید. See What’s Printing را برگزیده و منوی اصلی پرینتر را باز کنید. بر روی عبارت Cancel all document کلیک کنید تا حافظه ی دستگاه در عرض چند ثانیه پاک شود. به عنوان مرحله ی آخر هم بهتر است کامپیوتر مربوطه را ریستارت کنید تا دستورات چاپ ارسال شده به طور حتم ناپدید شوند.

تنظیمات درایور پرینتر را چک کنید.

راه حل آخر رفع مشکل دو بار پرینت گرفتن پرینتر، تغییر تنظیمات درایور مخصوص پرینتر است. برای این منظور به منوی Advance تنظیمات پرینتر بروید. عددی که تعداد کپی و پرینت اسناد را مشخص می کند، باید حتما 1 باشد در غیر این صورت تکرار پرینت های پرینتر امری طبیعی است. این عدد در جلوی عبارت Copy count دیده می شود. دقت کنید که گزینه Keep Printed Document نیز فعال نباشد تا ویندوز دستور چاپ چندباره به پرنتر ارسال نکرده و معضل تکرار پرینت در پرینتر ایجاد نشود. معمولا پس از انجام سه راهکار ذکر شده نباید برگه های تکراری در پرینتر چاپ شوند. اما اگر همچنان این مشکل در سیستم شما وجود دارد، می توانید به نمایندگی رسمی ریکو مراجعه کنید.

4/5 (1 امتیاز)