اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on facebook
Share on email

چرا پرینتر چاپ نمی کند؟

چاپ نکردن پرینتر و به دنبال آن سوألاتی از جمله اینکه چرا پرینتر چاپ نمی کند؟ یکی از دل مشغولی های رایج کاربران ماشین های اداری است. گاه در حالی که فرمان چاپ به دستگاه صادر شده و منتظر چاپ شدن برگه هستید، متوجه می شوید که هیچ برگه ای توسط دستگاه پرینت گرفته نمی شود. در برخی از مدل های پرینتر، به ویژه در پرینترهای ریکو، پیغام هایی نیز نمایش داده می شوند و از عدم موفقیت چاپ در دستگاه خبر می دهند.

در رابطه با این مسئله باید گفت که دلایل متعددی در پرینت نشدن فایل ها تأثیرگذار هستند. بهم ریختگی تنظیمات درایو، خرابی بخش های سخت افزاری و عدم وجود کاغذ در دستگاه، همگی در پرینت نگرفتن چاپگر تأثیرگذار هستند. بنابراین در شناسایی علت این مشکل، شما با گزینه های متفاوتی سر و کار دارید. پیشنهاد می کنیم برای شناسایی صحیح علت، این مطلب را تا آخر مطالعه کنید. در اینجا مهمترین عوامل مؤثر در بروز این مشکل گردآوری شده اند.

چاپ نکردن پرینتر

دلایل چاپ نکردن پرینتر

همانطور که گفتیم اگر پرینتر شما چاپ نمی کند، می تواند دلایل متعددی داشته باشد. زمانی که با این اتفاق مواجه شدید باید موارد مرتبط با دستگاه و یا نرم افزار آن را بررسی کرده و راهکار مناسب را برای رفع مشکل اتخاذ نمایید. در زیر مهمترین دلایل چاپ نکردن پرینتر توضیح داده شده است:

1- مشکلات مربوط به کامپیوتر:

گاه مشکل اصلی در پرینت نگرفتن چاپگر، ناشی از اختلال در بخش های کامپیوتر است. اول از همه مطمئن شوید اتصال پرینتر به کامپیوتر به درستی انجام شده است. بعد از آن باید از تنظیمات سیستم مطمئن شوید. کامپیوتر عمل چاپ را توسط یکی از سرویس های ویندوز به نام پرینت اسپولر (print Spooler) انجام می دهد. اگر این سرویس غیرفعال باشد، هیچگونه پرینتی صورت نمی گیرد.

2- خرابی اتصالات:

پرینتر یا از طریق کابل یو اس بی و یا از طریق وای فای به کامپیوتر متصل می شود. اگر در مسیر این ارتباط مانعی وجود داشته یا کابل رابط معیوب باشد، با مشکل چاپ نکردن پرینتر مواجه خواهید شد.

3- وجود مشکل در درایور:

پرینتری که شما با آن چاپ می کنید از طریق یک برنامه نرم افزاری در کامپیوتر پشتیبانی می شود. این نرم افزار مهمترین برنامه مدیریت عملکردهای پرینتر است. اگر این نرم افزار با مشکل مواجه شود یا نصب آن متوقف شده باشد، عمل پرینت صورت نمی گیرد. برای اینکه بدانید این نرم افزار فعال است در قسمت منوی استارت وارد گزینه Device and Printers شوید. در صورتی که پرینتر شما نصب باشد آن را در بین درایوهای نصب شده مشاهده خواهید کرد.

4- مشکلات سخت افزاری پرینتر:

در برخی مواقع، چاپ نکردن پرینتر ناشی از وجود مشکل در قطعات پرینتر است. خالی بودن سینی کاغذ، خالی بودن کارتریج، خرابی کارتریج و درام پرینتر، خرابی لیزر و خرابی بخش مین برد پرینتر از جمله مشکلاتی هستند که در صورت وجود، باعث پرینت نگرفتن چاپگر می شوند.

رفع مشکل چاپ نکردن پرینتر

برای رفع مشکل بهتر است ابتدا عوامل ابتدایی را چک کنید. بنابراین نخست اتصالات پرینتر به سیستم خود را بررسی کرده و در صورت ایراد داشتن، آنها را تعویض کنید. گام دوم، نصب مجدد درایور پرینتر است. اگر در برنامه نرم افزاری پرینتر مشکلی وجود داشته باشد با نصب مجدد آن تمامی تنظیمات پیش فرض اعمال شده و مشکل چاپ نکردن پرینتر برطرف می شود. در گام بعد به سراغ پرینتر بروید.

ابتدا سینی کاغذ را بررسی کنید و از وجود کاغذ در آن مطمئن شوید. در صورت تأیید کلیه موارد فوق و رفع نشدن مشکل، آنگاه باید بخش های مهم پرینتر از جمله کارتریج، درام، مین برد و لیزر بررسی شود. بررسی این قطعات تنها توسط تکنسین های تعمیر پرینتر انجام می شود. با نمایندگی تعمیر پرینتر ریکو تماس بگیرید و کارشناسان را از مشکل خود مطلع نمایید.

نمایندگی تعمیر پرینتر ریکو در تهران و کرج

کاربران تهرانی و کرجی برای رفع مشکلات پرینتر و انجام سرویس های مورد نیاز دستگاه خود می توانند به نمایندگی پرینتر ریکو در تهران و کرج مراجعه کنند. این مرکز در تمامی ایام هفته فعال بوده و آماده ثبت درخواست های شما کاربران گرامی می باشد. تعمیر کارتریج، تعمیر لیزر پرینتر، شارژ کارتریج، سرویس و پاکسازی محفظه های پرینتر، تعمیر فیوزینگ، رفع مشکلات کاغذکش، تعمیر مین برد پرینتر، تعویض برد تغذیه پرینتر و… از خدمات تخصصی این مرکز هستند. لازم به ذکر است، کاربران می توانند این خدمات را با استفاده از خدمات سرویس در محل پرینتر به صورت غیرحضوری دریافت کنند.