اشتراک گذاری

انتخاب دوربین مناسب

عکاسی کردن یکی از حرفه هایی است که خیلی از افراد آن را جزئی از زندگی خود می دانند و برای آن ها خرید یک دوربین مناسب اهمیت زیادی دارد. ممکن است وقتی که برای خرید و انتخاب دوربین مناسب اقدام می کنید با گزینه های متفاوتی روبرو شوید و در میان انواع متنوع دوربین سردرگم شوید. باید در نظر داشته باشید که ممکن است خیلی از ویژگی ها چندان به کار شما نیاید، اما به خاطر وجود آن ها باید هزینه زیادی را پرداخت کنید.

در این مقاله می خواهیم در مورد نحوه انتخاب دوربین مناسب توضیح دهیم و ببینیم برای آن باید چه ویژگی هایی را در نظر بگیریم. برای تعمیر دوربین ریکو خود با ما تماس بگیرید.

انتخاب دوربین مناسب

فهرست مطالب

برای انتخاب دوربین مناسب به چه نکاتی توجه کنیم؟

شما برای انتخاب یک دوربین باید بسیاری از نکات را در نظر بگیریئ که خیلی از آن ها به نوع استفاده و نیازهای شما مرتبط است. در این قسمت می خواهیم نکاتی را که باید قبل از اقدام برای انتخاب دوربین مناسب بدانید، بیان کنیم.

  • بهتر بودن کیفیت تصویر دوربین از کیفیت تصویر در موبایل تان

قبل از هرگونه اقدام برای انتخاب دوربین مناسب ویژگی های دوربین گوشی خود را ببینید و برای انتخاب دوربین دقت کنید که ویژگی های آن بهتر از دوربین گوشی شما باشد. در غیر این صورت، خرید دوربین هیچ فایده ای برای شما ندارد.

این مقاله را از دست ندهید : لنز از دوربین جدا نمی شود

  • دسترس بودن لنزهای مناسب

صورتی که دوربینی انتخاب می کنید که لنزهای آن قابل تعویض است، حتما توجه کنید که لنزهای دیگر که ممکن است مطابق با نیازهای مناسب با آینده شما باشد، در بازار وجود دارد.  این نکته نیز مهم است که آیا خرید آن لنزها با بودجه شما همخوانی دارند یا نه. همچنین جستجو کنید که آیا لنزهایی با فاصله کانونی مورد نیاز شما هم در بازار هست؟

  • ارگونومی متناسب با دست شما

اگر تصمیم ندارید به صورت فیزیکی دوربین را ببینید و خرید کنید، این نکته ها را در مورد دوربین مورد نظرتان دقت کنید که دوربین اندازه ای متناسب با خواسته شما داشته باشد و بتوانید با آن راحت باشید. همچنین در مورد فاصله کافی دکمه های آن اطلاعات به دست آورید. در این صورت تنها کاری که می توانید انجام دهید، خواندن کامل اطلاعات دوربین است.

تصمیم به خرید فیزیکی دوربین دارید، ببینید که آیا با دوربین و استفاده از آن بر اساس نیازها خود راحت هستید؟

  • اندازه ای متناسب با سبک زندگی شما

این که آیا شما زیاد سفر می کنید یا اینکه در سفرهای تان کودکی همراه شماست در انتخاب دوربین مناسب بسیار اهمیت دارد. همچنین این که شما معمولا کیف با خود حمل می کنید یا این که سعی می کنید وسایل همراه تان سبک باشد، همه در نوع انتخاب شما اثر مهمی دارد.

  • سعی کنید آخرین مدل متناسب با بودجه خود را بخرید

از آن جا که دوربین ها هم مانند سایر تکنولوژی به سرعت در حال پیشرفت هستند، پیشنهاد ما به شما این است که با توجه به بودجه خود جدیدترین مدل دوربین ها را بخرید. اگر بودجه شما به آخرین مدل نمی رسد فقط یک مدل قبل را بخرید، زیرا هرچه مدل دوربین قدیمی تری بخرید، مدت کمتری می توانید از آن استفاده کنید.

هدف شما از عکاسی چیست

انتخاب دوربین مناسب باید هدف خود را بدانید. اگر عکاسی برای شما نوعی سرگرمی است، شاید نیازی به دوربین عکاسی نداشته باشید و گوشی شما امکان دارد احتیاج شما را تامین کند. اما اگر می خواهید فراتر بروید و عکاسی را حرفه ای کار کنید، قطعا نیاز به یک دوربین دارید.

حال اگر دوربین را برای عکاسی در سفر های زیاد می خواهید و باید مدت طولانی آن ها را حمل کنید، دوربین های DSLR برای تان مناسب نیست. اگر هم عکاسی استودیویی انجام می دهید می توانید گروه دوربین های DSLR را هم در گزینه های خود بگذارید. در مورد این دوربین ها در ادامه مقاله توضیح خواهیم داد

به هرحال، امروزه شرکت های سازنده سعی می کنند که دوربین های سبک تری را وارد بازار کنند و تجهیزاتی را وارد دنیای دوربین عکاسی کنند تا بتوانند با دوربین گوشی های موبایل رقابت کنند. یادتان باشد که دوربین های آینه ای نیز هم اکنون در مقایسه با دوربین های DSLR بهتر هستند. این موضوع بسیار اهمیت دارد که برای انتخاب دوربین مناسب، حتما قبل از اقدام برای خرید اطلاعات کافی در این زمینه به دست آورید تا فریب سخن های قدیمی و نادرست را نخورید.

تعمیر پیکسل سوخته دوربین ریکو خود را به ما بسپارید

انواع دوربین عکاسی

یکی از مواردی که حتما قبل از انتخاب دوربین مناسب باید بدانید این است که چه انواعی از دوربین وجود دارد و هر کدام چه مزایا و معایبی داراست. بنابراین در این قسمت انواع دوربین و ویژگی های هر یک از آن ها را بیان می کنیم.

دوربین های DSLR

دوربین های DSLR که مخفف Digital Single Lens Reflex  است. این دوربین ها از یک لنز برای کادر بندی، فوکوس و نیز عکس گرفتن استفاده می کنند. دوربین های DSLR برای آماتورها و عکاسان حرفه ای محبوب هستند. دارای ارگونومی خوب و عمر باتری طولانی می باشند. این دوربین ها همه کاره هستند و دارای لنز قابل تعویض با انواع گسترده ای می باشند.

طرف دیگر این دوربین ها بزرگ و سنگین هستند و دارای فناوری فوکوس خودکار نمی باشند.

دوربین های بدون آینه یا میرورلس؛ انتخاب دوربین مناسب

دوربین DSLR یک آینه داخل دوربین دارد، که در دوربین های بدون آینه وجود ندارند. دوربین های بدون آینه می توانند دارای لنزهای ثابت یا قابل تعویض باشند. به طور کل، دوربین های بدون آینه فناوری مفیدتری را از دوربین های DSLR دارند و کار با آن ها ساده تر است. از طرفی می توان گفت با خرید دوربین های میرورلس شما به نسبت مبلغی که هزینه می کنید، دوربین با ارزش تری را دریافت می کنید. دوربین های بدون آینه برای کسانی که زیاد سفر می کنند، یک انتخاب دوربین مناسب محسوب می شود.

از معایبی که دوربین های بدون آینه دارند، این است که عمر باتری شان کم است و می توان گفت عمر باتری آن ها تقریبا نصف عمر باتری دوربین های DSLR است.

دوربین های میکرو چهار سوم

دوربین های میکرو چهار سوم، همان Micro Four Third هستند که به نام های MFT، Micro 4/3 یا M 4/3 هم شناخته می شوند. دوربین های میکرو چهار سوم، نوعی دوربین بدون آینه هستند و طیف زیادی از دوربین ها را دارند. این دوربین ها یک مشخصات مشترک دارند و آن اندازه سنسورشان است.

از نظر ارگونومی، دروربین های M 4/3 مانند یک دوربین مینی از انواع دارای لنز قابل تعویض است. این دوربین ها برای کسانی که دستان بزرگی دارند مناسب نیستند.

دوربین Micro Four Thirds یا MFT دارای سنسورهایی است که توانایی آن ها را محدود می کند. به هر حال باید گفت که این مدل دوربین ها برای انتخاب دوربین مناسب جهت عکاسی مبتدی تا حرفه ای، دوربین های محبوبی هستند.

دوربین های اکشن

اکشن معمولا ضد ضربه، ضد آب و کوچک هستند. کار اصلی این دوربین ها معمولا فیلم برداری است. توجه داشته باشید که اگر تمرکز شما در خرید یک دوربین، عکس برداری آن است، از خرید انواع اکشن دوربین چشم پوشی کنید، زیرا عکس هایی که می توانید با آن ها بگیرید از عکس هایی که با یک گوشی معمولی گرفته می شود، کیفیت کمتری دارد.

دوربین های بریج یا Bridge

برای انتخاب دوربین مناسب با نیاز های خود باید دوربین های بریج را هم بشناسید. دوربین های Bridge از دوربین های DSLR کوچک تر اما از دوربین های کامپکت که در ادامه توضیح می دهیم بزرگ تر است. در واقع دوربین های بریج بین دوربین های DSLR و دوربین های کامپکت قرار می گیرند. دوربین های بریج لنزهای زوم دارند و دارای بزرگنمایی بالا هستند. این لنزها ثابت و غیر قابل تعویض بوده و دارای کنترل دستی هستند. دوربین های بریج، همه کاره و عالی هستند و عکاسانی به آن علاقمند هستند که علاقمند به انعطاف پذیری زوم دوربرد هستند و نیز نمی خواهند نگران تغییر لنز باشند.

دوربین های بریج دارای سنسورهای تصویر کوچک مشابه آن چه در دوربین های کامپکت دیده می شوند، هستند. این دوربین ها به ندرت دارای OVC یا منظره یاب اپتیکال هستند. دوربین های بریج در عوض دارای EVF یا منظره یاب الکترونیکی هستند و نیز برای عکس گرفتن از صفحه نمایش LCD استفاده می کنند.

اینو بخون حتما به کارت میاد : نحوه محاسبه تعداد شاتر در دوربین های عکاسی

دوربین های نقطه ای یا کامپکت

انتخاب دوربین مناسب، باید بگوییم دوربین های کامپکت نیز علاقه مندان خودش را دارد. دوربین های کامپکت اندازه کوچک داشته و برای حمل بسیار راحت هستند. در واقع شما می توانید همیشه این دوربین ها را همراه خود داشته باشید. این دوربین نه تنها مانند گوشی شما قابل حمل است، بلکه ویژگی هایی را دارد که هرگز گوشی موبایل تان قادر به انجام ان ها نیست. 

ویژگی هایی را که می توانیم برای دوربین های کامپکت نام ببریم شامل لنز زوم، عکاسی پشت سر هم سریع، دارا بودن قابلیت عکس برداری در نور کم و عکس برداری با فرمت RAW است. دوربین نقطه ای دارای لنز ثابت است و این موضوع باعث می شود که عکاسی برای شما بسیار ساده و لذت بخش شود.

ابعاد حسگر دوربین دیجیتال

حسگر دوربین های دیجیتال دارای ابعاد مختلف هستند که برای انتخاب دوربین مناسب باید آن ها را بشناسید. حسگر های بزرگ تر برای دوربین های حرفه ای تر استفاده می شود  و حسگر آن ها معمولا در میزان فول فریم یا مدیوم فریم است. دوربین های نیمه حرفه ای و نیز دوربین های آماتور از حسگر های APS استفاده می کنند. 

دوربین های کامپکت و دوربین های موبایل دارای حسگرهای کوچک تری هستند. دوربین های دارای حسگر کوچک معمولا ارزان تر از دوربین های فول فریم هستند. از طرف دیگر دوربین هایی که دارای حسگر APS هستند قیمت کمتری دارند. دوربین های دارای لنز کوچک برای شروع عکاسی و نیز عکاسی نیمه حرفه ای موارد مناسبی هستند.