اشتراک گذاری
  • خانه
  • مقالات
  • علت کمرنگ شدن پرینت بعد از شارژ کارتریج در پرینتر ریکو

علت کمرنگ شدن پرینت بعد از شارژ کارتریج در پرینتر ریکو

کمرنگ شدن پرینت بعد از شارژ کارتریج یکی از مشکلات رایجی است که کاربران پرینتر با آن روبرو می شوند. این مشکل ممکن است برای هر مدل پرینتر با هر برندی اتفاق بیفتد. بروز اختلال چاپ کمرنگ پس از شارژ کارتریج دلایل متعددی دارد که در ادامه قصد داریم به آن ها اشاره کنیم.

علت کمرنگ شدن پرینت

اگر به حوزه تعمیرات علاقه مند هستید پیشنهاد می کنیم مقاله آموزش تعمیر پرینتر ریکو را هم مطالعه کنید

دلایل کمرنگ شدن پرینت بعد از شارژ کارتریج

در حالتی که با مشکل کمرنگ شدن پرینت بعد از شارژ کارتریج روبرو شدید، ابتدا باید به بررسی کارتریج و پرینتر پرداخته تا علت بروز مشکل را بیابید. اما با توجه به اینکه در اغلب مواقع مشکل دستگاه جدی نیست، می توانید با چندین ترفند ساده اقدام به رفع آن کنید. در ادامه به این دلایل اشاره می کنیم:

1. استفاده کردن از تونر بی کیفیت در کارتریج

استفاده از تونر بی کیفیت یا تاریخ گذشته یکی از دلایل چاپ کمرنگ پس از شارژ کارتریج است. با توجه به اینکه تونرهای بی کیفیت دارای قیمت پایینی هستند، برخی از کاربران اقدام به خرید آن ها می کنند تا هزینه های خود را کاهش دهند. اما باید اشاره کنیم که خرید تونر بی کیفیت می تواند علاوه بر چاپ کمرنگ اسناد، منجر به خرابی سایر قطعات پرینتر نیز بشود.

2. خراب بودن درام کارتریج

از دیگر دلایل کمرنگ شدن پرینت بعد از شارژ کارتریج، مربوط به خرابی درام کارتریج است. درام کارتریج میله ای به رنگ سبز بوده که وظیفه دارد اطلاعات را از پرینتر به روی کاغذ انتقال داده و چاپ کند. از آنجایی که حساسیت بالای درام، در صورتیکه روی آن خط و خش ایجاد شود، بر کیفیت چاپ تاثیر می گذارد.

 در صورتی که درام کارتریج دچار مشکل شده باشد، باید در زمان شارژ کارتریج، اقدام به تعویض آن کرد. چنانچه تعویض درام به موقع انجام نشود، مشکل چاپ کمرنگ اسناد در چاپگر پس از شارژ کارتریج ایجاد می شود.

3. خراب بودن داکتر بلید کارتریج

داکتر بلید کارتریج یکی دیگر از قطعات مهم چاپگر بوده که در صورت خرابی، با کمرنگ شدن پرینت بعد از شارژ کارتریج روبرو می شوید.داکتر بلید وظیفه دارد به تمیز کردن تونرهای روی درام بپردازد. بنابراین با خرابی داکتر بلید، پودر روی درام به درستی تمیز نشده و در نهایت کاغذ چاپ شده کمرنگ یا سیاه می شود.

به منظور تعمیر یا تعویض داکتر بلید، باید از تعمیرکاران مجرب و متخصص درخواست کمک کنید تا از قطعات اورجینال و اصلی استفاده کنند. در غیر این صورت ممکن است استفاده از قطعات بی کیفیت، باعث ایجاد مشکلات جدی تر برای کار تریج و چاپگر شود.

4. خراب بودن غلتک فوم کارتریج

غلتک فوم قطعه ای در چاپگر بوده که خرابی یا کثیفی آن می تواند باعث چاپ کمرنگ پس از شارژ کارتریج شود. جهت رفع این مشکل باید با ایتفاده از یک دستمال تمیز و محلول مخصوص، اقدام به تمیز کردن غلتک فوم کنید. در صورتیکه در این کار دارای مهارت و تخصص نیستید، بهتر است از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

5. خراب بودن رول مگنت کارتریج

از عوامل موثر دیگر در کمرنگ شدن پرینت بعد از شارژ کارتریج، به خرابی رول مگنت کارتریج بازمی گردد. رول مگنت تونر را به خود جذب کرده و آن را از مگنت به درام منتقل می کند تا فرایند چاپ تکمیل گردد. در صورتی که روی سطح رول مگنت خش دار شده و یا روی آن تونر جمع شود، کیفیت چاپ به شدت کاهش یافته و پرینت کمرنگ می شود.

6. استفاده از کاغذ نامناسب و بی کیفیت

درصورتیکه کارتریج خود را شارژ کرده و کاغذ مصرفی خود را تغییر داده اید، ممکن است با چاپ کمرنگ روبرو شوید. در این شرایط مشکل از کیفیت و نوع کاغذ مصرفی است که باید متناسب با دستگاه خود تهیه کنید. در اغلب مواقع خرید کاغذ مناسب و با کیفیت که با پرینتر شما سازگاری دارد، می تواند مشکل را رفع کند.

این مقاله نکات جالب و جدیدی را شرح می دهد: آموزش تنظیم اندازه کاغذ در پرینتر

7. تعداد دفعات شارژ کارتریج

تعداد دفعات شارژ کارتریج نیز به عنوان دیگر علت کمرنگ شدن پرینت بعد از شارژ کارتریج به شمار می رود. بیشتر کارتریج های اورجینال بین 15 تا 30 بار و کارتریج های طرح حدودا 12 بار قابلیت دارند که مجددا شارژ شوند. اما باید بدانید که پس از هر بار شارژ کردن، حدودا 20 درصد کیفیت کارتریج کاهش می یابد.

به این ترتیب پس از تعداد دفعات زیاد شارژ، کارتریج دیگر کیفیت مطلوبی نخواهد داشت و شارژ آن کاری به صرفه نیست. در این شرایط توصیه می شود برای خرید کارتریج جدید از طریق نمایندگی های معتبر اقدام نمایید تا مشکل رفع شود.

8. تنظیمات نادرست پرینتر

تنظیمات نادرست پرینتر، یکی دیگر از دلایل چاپ کمرنگ پس از شارژ کارتریج است. جهت بررسی تنظیمات پرینتر باید از طریق زیر اقدام کنید:

  • ابتدا اقدام به باز کردن فایلی که قصد دارید پرینت بگیرید، نمایید.
  • سپس از بخش File به انتخاب گزینه Print بپردازید.
  • حالا از بین گزینه های نمایش داده شده، عبارت Printer Properties یا Preferences را انتخاب نمایید.
  • در پنجره باز شده، اقدام به کلیک روی گزینه Paper/Quality نمایید.
  • در این مرحله گزینه Econo Mode را غیر فعال نمایید.
تنظیمات نادرست چاپگر
تنظیمات نادرست پرینتر

9. تنظیم نبودن رنگ پرینتر

دلیل دیگر کمرنگ شدن پرینت بعد از شارژ کارتریج، تنظیم نبودن رنگ دستگاه است. به همین منظور به تنظیمات پرینتر وارد شوید و اقدام به قرار دادن وضوح تصویر روی حالت استاندارد نمایید. در صورتی که مشکل ادامه پیدا لازم است برای تعمیر پرینتر ریکو اقدام نمایید.

2/5 (1 امتیاز)